NEET PhysicsClass 11Angle of contact, drops and bubblesHardSingle correct
A tiny air bubble of radius 0.10 mm is 0.50 m below the surface of water. Take atmospheric pressure = 1.00 × 10⁵ Pa, density of water = 1000 kg m⁻³, g = 10 m s⁻² and surface tension of water = 0.072 N m⁻¹. The pressure of the air inside the bubble is
More NEET Physics chapters
© 2026 Lumi (Aikolumi Software Pvt Ltd). Original questions written by Lumi. Free to view and practise on this site. Copying, republishing or reproducing these questions, options or solutions, in print or online, is not permitted.